საჯარო სამსახურის ბიურო საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საუკეთესოდ უზრუნველყოფისთვის დაჯილდოვდა
პროექტის „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა - www.opendata.ge“ ფარგლებში საჯარო სამსახურის ბიურო 2012-2013 წლებში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საუკეთესოდ უზრუნველყოფისთვის დაჯილდოვდა. აღნიშნული ჯილდო საჯარო სამსახურის ბიურომ უკვე მეორედ მიიღო. პროექტის ინიციატორი ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) და ფონდი ღია საზოგადოება საქართველო იყო. ღონისძიებაზე განიხილეს საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის პრაქტიკის ძირითადი ტენდენციები და გამოწვევები. ასევე დაასახელეს და სერტიფიკატები გადასცეს პროექტის ფარგლებში გამოვლენილ ყველაზე გამჭვირვალე და დახურულ საჯარო დაწესებულებებს.
საჯარო სამსახურის ბიურო 2010 წლიდან აქტიურად ახორციელებს ელექტრონული საჯარო სერვისების უზრუნველყოფას, მათ შორის არის თანამდებობის პირთა ქონებრივი დეკლარაციების ელექტრონული სისტემა – www.declaration.gov.ge, რაც ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს საშუალებას აძლევს სახლიდან გაუსვლელად გაეცნოს თანამდებობის პირის ქონებრივ მდგომარეობას. ასევე, საჯარო სამსახურში დასაქმების ელექტრონული პორტალი www.hr.gov.ge, რაც სრულიად ღიას და საჯაროს ხდის საჯარო სექტორში დასაქმების პროცესს.
საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის მიზნით, საჯარო სამსახურის ბიურო მუდმივად ახორციელებს ინოვაციურ პროექტებს და აქტიურად თანამშრომლობს სხვადასხვა საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციებთან. საჯარო სამსახურის ბიურო მომავალშიც აპირებს განაგრძოს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI) აქტიური თანამშრომლობა.

Civil Service Bureau Awarded for Providing the Best Access to Public Data
The Civil Service Bureau was awarded for providing the best access to public data in 2012-2013. Initiated by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and Open Society Georgia, the award was given within the project “Public information databases – www.opendata.ge”. This is the second time the Civil Service Bureau has received the award. The main trends and challenges concerning the accessibility of public information in Georgia were discussed at the event. The most accountable public agencies were nominated and awarded with certificates, and additionally, the least transparent public agencies were noted.
The Civil Service Bureau has been providing electronic public services since 2010. One such initiative is the on-line system for the declaration of assets – www.declaration.gov.ge. The website enables any interested individual to easily locate and download the mandatory asset declarations submitted by senior public officials. Another project implemented by the Civil Service Bureau is the employment portal for the civil service – www.hr.gov.ge. This initiative promotes more transparency and openness in the government's employment process.
In order to ensure civil services remain public, the Civil Service Bureau constantly carries out innovative projects and actively co-operates with various international and non-governmental organisations. The Civil Service Bureau is pleased with the Institute for Development of Freedom of Information’s recognition for its achievements and the two parties plan to continue their active collaboration in the future.