პროფესიული განვითარების არსი და მნიშვნელობა
საჯარო სამსახურში პირთა კარიერული ზრდა, სწორედ რომ პროფესიული განვითარებისა და შეფასების სამართლიან სისტემებს ემყარება. პროფესიული განვითარება ორგანიზაციაში უწყვეტ პროცესს წარმოადგენს და იგი მნიშვნელოვანი კომპონენტია ორგანიზაციის აუცილებელი შრომითი პოტენციალის უზრუნველსაყოფად. თავის მხრივ, პროფესიული განვითარება დასაქმებულთა ისეთი ცოდნით, უნარ-ჩვევებით, თანამედროვე პრაქტიკითა და ღირებულებებით აღჭურვას გულისხმობს, რომელიც ხელს შეუწყობს დაწესებულებების სტრატეგიული მიზნების შესრულებას.
საჯარო სამსახურში დასაქმებული მოხელეების პროფესიული განვითარების უზრუნველსაყოფად და მათთვის სხვადასხვა მიმართულებით საბაზისო და სპეციფიკური ცოდნის გადაცემის მიზნით, მნიშვნელოვანია, რომ მუდმივად ხდებოდეს ცოდნის, კომპეტენციების, პროფესიული, ტექნიკური და სოციალური უნარ-ჩვევების განვითარებაზე ზრუნვა. მსგავსი მიდგომა არა მხოლოდ აძლიერებს საჯარო მოხელეთა ინდივიდუალურ პროფესიულ განვითარებას, არამედ ხელს უწყობს დამსახურებაზე და წარმატებაზე ორიენტირებული საჯარო სამსახურის შექმნას.
აღსანიშნავია, რომ პროფესიული განვითარება საჯარო სამსახურის რეფორმის ერთ-ერთ ცენტრალურ ასპექტს წარმოადგენს. შესაბამისად, „საჯარო სამსახურის შესახებ” კანონში ვხვდებით მნიშვნელოვან საკითხებს, რომლებიც ეხება მოხელის პროფესიული განვითარების შესაძლებლობებს, სასწავლო პროგრამებში მის სავალდებულო მონაწილეობის საკითხებს, ამ პროცესში საჯარო დაწესებულების ჩართულობასა და მოხელის პროფესიული განვითარებისათვის  შესაძლებლობების შეთავაზებას.
უფრო კონკრეტულად კი, „პროფესიული საჯარო მოხელის პროფესიული განვითარების საჭიროებების განსაზღვრის წესის, პროფესიული განვითარების სტანდარტისა და წესის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის N242 დადგენილებით, რეგულირებულია პროფესიული განვითარების საჭიროებების განსაზღვრის პროცედურა, აგრეთვე  მოხელის სავალდებულო პროფესიული განვითარების სტანდარტები და სავალდებულო პროფესიული განვითარების პროგრამების ხარისხის კონტროლის წესი.
საქართველოს მთავრობის მიერ დადგენილი სტანდარტის მიხედვით, პროფესიული განვითარების ციკლი იყოფა ოთხ ეტაპად:

Career growth in civil service is rooted in fair systems of professional development and assessment. Professional development is an ongoing process within organizations and plays a vital role in ensuring the workforce's capacity to meet institutional needs. It encompasses equipping employees with knowledge, skills, modern practices, and values that align with and support the strategic goals of public institutions.
To foster the professional growth of civil servants and impart both foundational and specialized knowledge, it is essential to continuously invest in the development of their competencies, as well as their professional, technical, and social skills. This approach not only enhances individual capabilities but also strengthens the merit-based and success-oriented nature of civil service.
Professional development is a central pillar of civil service reform. The Law on Public Service addresses key issues such as access to professional development opportunities, mandatory participation in training programs, the active involvement of public institutions in this process, and the creation of enabling environments for civil servants’ professional growth.
In particular, Decree No. 242 of the Government of Georgia, on the Approval of the Rules for Determining the Professional Development Needs of Professional Civil Servants, the Standards for Professional Development, and the Rules for the Determination of Professional Development, establishes guidelines for identifying professional development needs, setting standards for mandatory training, and ensuring quality control of these programs.
The professional development cycle, as defined by the Government of Georgia, consists of four key stages: