სემინარი მამხილებელთა დაცვის შესახებ
საჯარო სამსახურის ბიუროსა და SIGMA-ს ერთობლივი ინიციატივით, სასტუმრო „ქორთიარდ მარიოტი“ ორდღიან სემინარს მასპინძლობდა, თემაზე – ,,მამხილებელთა და მოწმეთა დაცვის მექანიზმების გაძლიერება კორუფციულ შემთხვევებში’’.
სემინარი საქართველოში მამხილებელთა დაცვის ინსტიტუტის გაძლიერების მიზნით მოეწყო და “მამხილებელთა დაცვის შესახებ” კანონპროექტის სრულყოფას ემსახურებოდა. კანონპროექტის იდეას იმ პირთა დაცვა წარმოადგენს, ვინც კორუფციულ გარიგებებში მონაწილე საჯარო მოხელეებს ამხელს. „მოწმე და მამხილებელი შეიძლება საჯარო უწყებაში მოსამსახურე ნებისმიერი პირი იყოს და მას აუცილებლად უნდა გააჩნდეს ამომწურავი ინფორმაცია მის ორგანიზაციაში არსებული უკანონო ქმედების შესახებ“.– საჯარო სამსახურის ბიუროს უფროსი, ირაკლი კოტეტიშვილი.
კონფერენციაზე საერთაშორისო ექსპერტების მხრიდან მათი ამ მიმართულებით არსებული გამოცდილებისა და საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარება მოხდა. მხარეებმა კორუფციასთან ბრძოლის სხვა ეფექტურ მეთოდებზეც იმსჯელეს და საქართველოს მთავრობის მიერ გადადგმული ნაბიჯები დადებითად შეაფასეს.
საჯარო სამსახურის ბიურო, როგორც კორუფციასთან ბრძოლის მექანიზმების აქტიური ინიციატორი, განაგრძობს ამ მიმართულებით პროექტების შემუშავებას და მომავალში მათი საჯარო სამსახურის სისტემაში ამოქმედებას.

Seminar on “Enhancing the whistleblower and Witness Protection”
Two day seminar on the topic of “Enhancing the Whistleblower and Witness Protection in corruption cases” was held by Civil Service Bureau and SIGMA in the Courtyard Marriot. Seminar was held in order to promote and strengthen the institute of the Whistleblowers and to improve the draft law.
The draft law foresees to protect people who disclose bribery amongst civil service servants. “Witness and Whistleblower can be any civil servant and he or she must have comprehensive information about wrongdoing in his organization” –stated Head of Civil Service Bureau, Irakli Kotetishvili.
The purpose of the conference was to exchange views and experiences towards the whistle blowing cases. Parties additionally discussed other methods of fighting against the corruption as well as the achievements made by the Georgian government.
Civil Service Bureau as the active initiator of fighting against corruption continues to draw out the projects and to implement them in civil service system.